بیرینگ توپی (Ball Bearing)، یکی از انواع یاتاقان های تماس غلتشی است که به آن بیرینگ ساچمه ای هم گفته می شود. در کشورمان همه این محصول را با نام بلبرینگ یا Bearing می شناسند. نام Bearings، خود بیان‌کننده عملکرد و کاربرد آن است. بلبرینگ درون چرخ اسکیت قرار می گیرد و باعث چرخش چرخ های اسکیت می شود. این محصول کوچک از بخش های ضروری اسکیت می باشد؛ این که شما از اسکیت برد استفاده می کنید یا اسکیت اینلاین یا اسکیت رولر، تفاوتی در استفاده از Bearing ها ایجاد نمی کند. بلبرینگ ها با وجود این که کوچک هستند و حجمی ندارند، اما نقش بزرگی در سریع و نرم اسکیت کردن شما دارند. انتخاب و خرید بلبرینگ مناسب، یک وظیفه مهم برای اسکیت سواران حرفه ای می باشد. انتخاب و تهیه بلبرینگ های درست با توجه به رشته های مختلف اسکیت و اولویت های اسکیت سوار، امری است که دقت و دانش و تجربه اسکیت سوار و مربیان وی را می طلبد. اسکیت سوارها ممکن است به بلبرینگ های معمولی یا بلبرینگ سوییس یا بلبرینگ سرامیک نیاز داشته باشند. همه مواردی که بیان شد به سطح مهارت در اسکیت کردن و اولویت اسکیت سوار بستگی دارد. شما برای انتخاب درست در این زمنیه می توانید از مشاوره و راهنمایی های رایگان کارشناسان آشا اسپورت بهره ببرید.

هر اسکیت شامل چند بلبرینگ می باشد؟

پاسخ به این سوال که هر اسکیت چند Bearing دارد، به تعداد چرخ های اسکیت بر می گردد؛ هر چرخ نیازمند دو عدد بلبرینگ و یک عدد بوش (بین دو بلبورینگ داخل چرخ قرار می گیرد) است پس اگر اسکیت 4 چرخ باشد به 16 عدد بلبرینگ و 8 عدد بوش و اگر اسکیت 3 چرخ باشد به 12 عدد Bearings و 6 عدد بوش (spacers) نیاز است.

سایز بلبرینگ های اسکیت چند است؟

امروزه چرخ های اسکیت به گونه ای طراحی شده اند که Bearing مناسب، باید سایز 608 باشد. این در حالی هست که هنگام خرید بلبرینگ اسکیت ممکن است با سایز 608 و 688 روبه رو شوید که سایز 608 دقیقا سایز چرخ های امروزی است، اما برای به کارگیری سایز 688 ، به گونه ای که به خوبی داخل چرخ اسکیت قرار گیرد، لازم است که از آداپور استفاده شود. کاربرد آداپور، افزایش قطر بلبرینگ  688 جهت فیت شدن در چرخ اسکیت می باشد.

بلبرینگ 608
بلبرینگ 688
چگونگی درجه بندی بلبرینگ های اسکیت؟

برای درجه بندی بلبرینگ ها از ABEC  استفاده می کنند ولی بر خلاف تصور عموم، ABEC تنها نشان دهنده سرعت چرخش Bearing نیست بلکه شاخصی نسبتا دقیق برای کیفیت ساخت و دقت در پروسه تولید Bearings می باشد. برای مثال بلبرینگ ABEC 1 در زمان چرخیدن به راحتی و نرمی بلبرینگ های ABEC 9 نیست. به یاد داشته باشید که هر بلبرینگی که روی آن ABEC بالاتری درج شده باشد، لزوما بلبرینگی خوب و مناسب نیست. شما علاوه بر این شاخص لازم است که به برند تجاری بلبرینگ نیز دقت کنید.

کمپانی های مختلف با اسامی دیگری مثل ILQ و SG بلبرینگ های خود را درجه بندی می کنند که هریک ویژگی های خاص خود را دارند اما نمی توان گفت یکی از دیگری بهتر و برتر است و امکان مقایسه دقیق عملکرد بین درجه بندی های ILQ ، SG ، ABEC نیست.

حال سوالی که ذهن اسکیت سوار را به خود مشغول می کند این است که بلبرینگ ABEC چند تهیه کند؟ یا به سراغ بلبرینگ سوییس یا بلبرینگ سرامیک برود؟ این که چه بلبرینگی را باید انتخاب کنند، فقط و فقط بستگی به رشته تخصصی و سطح مهارت اسکیت سوار دارد. بیشتر کودکان و افراد مبتدی از  ABEC 3 یا ABEC 5 استفاده می کنند و اسکیت سوارانی که سطح مهارت متوسطی دارند از ABEC 7 یا  ABEC 9 استفاده می کنند. در ادامه لازم است به این نکته اشاره شود که بلبرینگ سوییس و بلبرینگ سرامیک برای اسکیت سوارهای حرفه ای مانند ورزشکاران رشته های تخصصی اسکیت که نیازمند بلبرینگ هایی با عملکرد و طول عمر بالا هستند توصیه می شود. از سوی دیگر با توجه به این که، این بلبرینگ ها، سرعت بالایی دارد برای اسکیت سوارهای مبتدی توصیه نمی شود.

در هنگام خرید بلبرینگ مهم ترین نکته این است که مطمئن شوید بلبرینگ هایی با نام تجاری معتبر تهیه می کنید، زیرا صرف نظر از این که بر اساس کدام درجه ( ABEC, ILQ , SG, SWISS, CERAMIC ) مهر شده است، در صورت انتخاب یک برند خوب و معروف، محصولی با کیفیت خواهید داشت و تا مدت ها از صرف زمان و هزینه برای انتخاب و تهیه مجدد بلبرینگ دور خواهید بود.

بلبرینگ سرامیک

در انتها بهتر است بدانید که استفاده زیاد، پرش ها و حرکت های نمایشی و اسکیت کردن با سرعت بالا، باعث افزایش اصطکاک بین چرخ ها و محور می شود که این اصطکاک و فشار باعث بالا رفتن دمای Bearing و موجب آسیب زدن به آن می گردد. برای داشتن بلبرینگی با طول عمر زیاد، لازم است که پس از اسکیت کردن آن را تمیز و روغن کاری کنید و همیشه آنها را خشک، نگه دارید.

  • مدیریت
  • اردیبهشت 6, 1400
  • 950 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
×

سلام!

پاسخگوی سوالات شما در زمینه خرید اسکیت و درخواست مربی متخصص هستیم. پشتیبان مورد نظر را انتخاب کنید.

× مشاوره آنلاین