اسکیت چیست؟ در این مقاله از آشا اسپورت به معرفی ورزش اسکیت میپردازیم. پس از مطالعه این مقاله به سوالاتی از قبیل ورزش اسکیت چیست؟ آیا ورزش اسکیت رشته بندی دارد؟ تاثیر ورزش اسکیت در لاغری چیست؟ و …. پاسخ خواهیم داد. امروزه بیشتر افراد جامعه با ورزش اسکیت آشنایی دارند. این ورزش ورزشی هوازیست که فرد با پوشیدن کفش های چرخدار و بعد از آموزش ابتدایی شروع به فعالیت در این رشته ورزشی می کند. ورزش اسکیت ورزشی متنوع، مفرح و پر هیجان است و باعث تقویت تعادل در مغز و عضلات، بالا بردن قدرت عضلانی در تمام بدن، هماهنگی عصب و عضله و بالا بردن عکس‌العمل بدن می‌شود و از آن جایی که این ورزش با موزیک همراه است بیش از بسیاری از ورزش ‌ها باعث شادابی و هیجان و هماهنگی می‌شود. ورزش اسکیت یک نوع نوآوری در راه رفتن و پریدن و … است. یکی از دلایل تمایز این ورزش از دیگر ورزش ها این است که این ورزش امکان فعالیت‌هایی که با پای معمولی قابل انجام نیستند را برای فرد فراهم می کند.
همان طور که می دانید این ورزش فقط به صورت تفریحی نیست و به صورت بسیار حرفه ای و قهرمانی در سراسر جهان انجام می شود. از آن جایی که این رشته را می توان به صورت تفریحی و حتی خانوادگی نیز انجام داد باعث جذابیت هرچه بیشتر این ورزش شده است. امروزه در سراسر جهان افراد بسیار زیادی به دنبال آموزش اسکیت و انجام این فعالیت هستند تا بتوانند از فواید این ورزش بهره مند شوند و به همراه هیجان و نشاط، از سلامت قابل توجهی نیز برخوردار باشند.از دیگر مزایای بی نظیر و شگفت انگیز این ورزش می توان به لاغری، تمدد اعصاب و افزایش آمادگی جسمانی اشاره نمود. پس از توضیح مختصری در باره این سوال که ورزش اسکیت چیست؟ به معرفی رشته های مختلف این ورزش می پردازیم.

معرفی رشته های ورزش اسکیت

برای معرفی ورزش اسکیت ابتدا باید رشته های ورزش اسکیت را بشناسیم. ورزش اسکیت دارای 3 رشته اصلی است که آموزش های ابتدایی در این 3 رشته تا حدودی یکسان می باشد. در ابتدا و برای شروع آموزش می بایست یکی از این 3 رشته را انتخاب کنید و پس از فراگیری آموزش های ابتدایی و پایه در هر یک از این 3 رشته ی ورزش اسکیت، می توانید رشته ی تخصصی مورد نظر خود را انتخاب نمایید و یا به صورت تفریحی در آن رشته ورزشی به فعالیت بپردازید.
در ادامه مقاله به توضیح این 3 رشته اسکیت، می پردازیم:

رشته های ورزش اسکیت

 • اسکیت اینلاین (Inline Skate)
 • اسکیت رولر (Roller Skate)
 • اسکیت روی یخ (Ice Skate)

لازم به ذکر است در کشور ما بیشتر به دو رشته اینلاین اسکیت و اسکیت روی یخ توجه شده و به تازگی فعالیت هایی در بخش رولر اسکیت در دست اقدام است.

اسکیت اینلاین (Inline Skate)

در اسکیت اینلاین همان طور که از اسم آن پیداست، اسکیت دارای تیغه خطی بوده به این شکل که چرخ ها (بدون در نظر گرفتن تعداد و سایز آنها) به صورت ردیفی پشت سر هم قرار گرفته اند. اینلاین اسکیت دارای تنوع بسیاری در رشته های حرفه ای اسکیت است، همین موضوع سبب شده که در کشورمان ایران نیز از محبوبیت بیشتری نسبت به سایر رشته های این ورزش برخوردار باشد. در حال حاضر می توان گفت رشته مفرح و هیجان انگیز اینلاین اسکیت به صورت همه گیر در تمامی شهرهای کشور عزیزمان ایران در حال پیشرفت است و مراکز زیادی برای آموزش این رشته در حال فعالیت هستند.
در ادامه به صورت خلاصه این رشته ها، معرفی می شوند:

 • اسکیت سرعت (Inline Speed Skating)
 • اسکیت هنری (نمایشی) (Inline Figure Skating)
 • اسکیت رولرفری استایل(اسکیت اگرسیو) (Roller Freestyle , Aggressive Inline Skating)
 • اسکیت فری استایل (Inline Freestyle)
 • اسکیت هاکی (Inline Hockey)
 • اسکیت آلپاین (Inline Alpine)
 • اسکیت دانهیل (Inline Downhill)
اسکیت سرعت اسکیت هنری اسکیت رولرفری استایل اسکیت فری استایل اسکیت دانهیل اسکیت آلپاین اسکیت هاکی
اسکیت رولر (Roller Skate)

اسکیت رولر رشته ای از اسکیت هست که در کشورمان ایران به آن توجه کمتری شده و به تازگی شاهد فعالیت هایی در این رشته هستیم. تفاوت این رشته با دیگر رشته های اسکیت حالت قرارگیری چرخ های آن می باشد، تیغه اسکیت رولر (Quad) به شکلی طراحی شده که دارای چرخ های کنار هم بوده، به این شکل که دو چرخ در عقب و دو چرخ در جلو کفش  اسکیت می باشد. اسکیت رولر (Quad) از رشته های زیر تشکیل شده که برای فعالیت در هرکدام از آنها نیازمند کفش مخصوص خود است.

 رشته های ذیل رشته های تخصصی اسکیت رولر می باشند:

 •  رشته های آن رینک هاکی (Rink Hockey)
 •  رولردربی (Roller Derby)
 •  نمایشی کواد (Artistic Roller Skate)
اسکیت روی یخ (Ice Skate)

حال به معرفی ورزش اسکیت روی یخ می پردازیم. ورزش جذاب و پرهیجان اسکیت روی یخ همان طور که از اسم آن مشخص است بر روی زمین یخ زده انجام می شود. اسکیت روی یخ ابتدا وسیله ای تفریحی و هم چنین وسیله ای برای عبور و مرور در سطح شهر در یخبندان های شدید به حساب می آمد اما رفته رفته با همه گیر شدن استفاده از این وسیله، بیشتر به سمت شکل گیری آن به عنوان یک ورزش پیش رفت. تفاوت این رشته در کفش این رشته می باشد که تیغه آن فلزی و تا حدی تیز بوده که اسکیت سوار به راحتی بتواند بر روی زمین یخ زده به حرکت درآید. اسکیت های روی یخ امروزی با توجه به گسترده شدن ورزش اسکیت روی یخ و هم چنین وجود شاخه های گوناگون در آن، دارای کفش های مختلفی می باشد. به طور کلی چهار نوع اسکیت روی یخ وجود دارد که شامل: اسکیت نمایشی، اسکیت هاکی، اسکیت سرعت، اسکیت تفریحی می باشد و 3 رشته ای که در ادامه آمده اند رشته های تخصصی آن می باشند:

 • اسکیت سرعت روی یخ (Speed Skating)
 • هاکی روی یخ (Ice Hockey)
 • اسکیت نمایشی روی یخ (Figure Skating)
اسکیت سرعت اسکیت هاکی روی یخ اسکیت نمایشی روی یخ پاتیناژ

ورود به هریک از این رشته های تخصصی اسکیت، نیازمند تسلط کامل روی تمام حرکات پایه بوده که بعد از مشاوره با مربیان پایه و تشخیص مربی، می توان وارد هریک از این رشته های مهیج شد. البته برخی تصور می کنند که تنها یادگیری حرکت بر روی اسکیت به عنوان مقدمه برای ورود به رشته تخصصی کافی می باشد اما تسلط، مبحث دیگری است و هر چه تسلط بر روی اسکیت بالاتر باشد رشد و پیشرفت متقاضی نیز بیشتر خواهد بود.

اگر فردی قصد شروع این ورزش را دارد بهتر است مجموعه های آموزشی با کادر مجرب را انتخاب کند، سپس با تحقیق و مشورت مربی و داشتن اطلاعات نسبت به خرید اسکیت مناسب برای خود اقدام کند. در پایان این مقاله که به معرفی ورزش اسکیت پرداختیم از خود بپرسید ورزش اسکیت چیست؟ آیا پاسخ خود را یافتید؟ در قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید و سوالات و نظرات خود را با آشا اسپورت در میان بگذارید.

 

 • مدیریت
 • اسفند 18, 1399
 • 824 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
×

سلام!

پاسخگوی سوالات شما در زمینه خرید اسکیت و درخواست مربی متخصص هستیم. پشتیبان مورد نظر را انتخاب کنید.

× مشاوره آنلاین